top of page

Андрій Харук

Професор кафедри гуманітарних наук Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного

Ще хлопчаком проходив через такий період, коли малював на останніх сторінках зошитів різні танчики та літачки. Малювати професійно так і не навчився — почав писати про різне військове залізяччя. Андрію щастило на вчителів. Конкретно — історії. І в школі, і пізніше, в Луцькому педінституті, аспірантурі.


Після навчання повернувся в рідний Нововолинськ — шахтарське місто на заході Волині, одружився, пішов на роботу в місцевий технікум. Паралельно намагався писати дисертацію, на тему українського летунства у 1917–1920 роках. Луцький науковий наставник скерував Андрія скерував його до Львова — там у політехніці була найкраща тогочасна наукова школа військової історії.


Восени 2000-го захистив кандидатську за спеціальністю «військова історія», а з 2002-го вже працював на кафедрі історії. Там же й писав докторську — про українську авіаційну промисловість 1910-х — 1980-х років. Водночас пробував займатись популяризацією — статті в часописи, книжки. У 2008-му видав першу, тоненьку — про одеську фірму «Анатра» та її літаки. Потім — «Крила України», про українське військове летунство 1917–1920 років. І «Мрію про крила» — про історію нашої авіаційної промисловості.


Після захисту докторської дисертації (теж за спеціальністю «військова історія»),  восени 2012-го перейшов до Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного. Там працює і досі: до 2021-го завідувачем кафедри гуманітарних наук, а потім — професором цієї ж кафедри. Керує ад’юнктурою з історії, редагує «Військово-історичний вісник».


2016 року долучився до створення «Історії українського війська», наступного року видав довідник «Бойові літаки ХХІ століття». 2018 р. вийшла книжка «Зроблено в Україні» — популярний огляд техніки, яка вироблялась в Україні, від перших паротягів до космічних ракет.


Також веде активну наукову роботу, найважливішим досягненням якої є публікація «Нарису історії Сухопутних військ України 1991–2021», написаного спільно з іншими науковцями академії.


Зараз пише про історію російсько-української війни, насамперед — про бої на Харківщині. Саме в Харкові 30 серпня 2022 року загинув унаслідок ракетного обстрілу син Андрія — лейтенант медичної служби Тарас Харук, ординатор медичної роти 14-ї окремої механізованої бригади.

bottom of page